Foto av Förskolan The English Nursery

Förskolan The English Nursery

Södermalm · Privat

B

Förskolan The English Nursery är en privat förskola i Södermalm, Stockholm med 30 inskrivna barn. Förskolan har betyg B (67 av 100) baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025, där vårdnadshavarna ger i snitt 4.7 av 5. 36 procent av personalen är legitimerade förskollärare.

B
67/100
Förskolebetyg

Flintbacken 4, 11842

Tillförlitlighet okändMellanstor förskolaSvarsfrekvens: saknas
Snittbetyg
4.7
av 5
Antal barn
30
Barn per anställd
5.5
Leg. lärare
36%

The English Nursery ligger ett stenkast bort från Tantolunden och erbjuder en familjär verksamhet med ett interkulturellt arbetssätt. Vi är en liten förskola med engelskspråkig profil som erbjuder en smidig övergång till Tanto International School.

Dimensioner

Trygghet & Omsorg97% nöjda4.8
Lärande & Utveckling92% nöjda4.6
Helhetsnöjdhet94% nöjda4.7
Kommunikation100% nöjda4.8
Kost, Rörelse & Hälsa90% nöjda4.5

Inriktning och profil

The English Nursery en svensk förskola som följer den svenska läroplanen men har en Engelskspråkig profil vilket innebär att en del av undervisningen sker på Engelska. Vi strävar dock efter att hålla en jämn fördelning mellan de två språken i verksamheten. Vi tar emot barn från en mängd olika bakgrunder och kulturer och ser därför alla barns hemspråk som en värdefull grundsten i vår verksamhet. Språket ses därför som en röd tråd som genomsyrar verksamheten och alla våra aktiviteter.  Vi har gedigen erfarenhet och vet hur vi ska arbeta för att stötta barnens allsidiga språkutveckling och verksamheten präglas av ett interkulturellt förhållningssätt. Vi värdesätter varandras olikheter och tar tillvara på detta i undervisningen.  Vi håller oss kontinuerligt uppdaterade vad gäller forskning och arbetar medvetet med språkuppbyggnad och språkutvecklande program såsom Bornholmsmodellen, Oxford Reading Tree samt Read, Write inc. Vi har även tillgång till ett digitalt bibliotek genom Polyglutt för att kunna erbjuda användningen och stödja utvecklingen av barnens hemspråk i vår verksamhet.

Inne- och utemiljö

Området där förskolan ligger kallas för ”Tanto” och är ett grönområde. Vi har en liten lekplats utanför förskolan men har även nära till ett antal lekplatser och parker i närområdet. Vi har trevliga och ljusa lokaler i markplan och tillgång till lekplatser i direkt anslutning till lokalerna. Barn lär från varandra och vi ser miljön som den tredje pedagogen. Därför försöker vi göra miljön så tillgänglig och inspirerande som möjligt.

Kost och måltider

Vi erbjuder så långt som det är möjligt ekologisk mat. Vårt kök är för litet för att laga vår egen mat, därför har vi catering från Kleins Kitchen.

Mål och vision

Vårt mål är att erbjuda goda möjligheter för barnen att utvecklas samt skapa en miljö som uppmuntrar självständighet och lust att lära. Vi ämnar bedriva en trygg och glädjefull verksamhet som ger förutsättningar för ett lustfyllt lärande. All personal tar stolthet i barnens läroprocesser och synliggör dessa genom barnens arbeten, TYRA samt kontinuerlig och personlig kontakt med vårdnadshavare. Vi erbjuder en mängd olika dagliga aktiviteter som är utforskande, lustfyllda och inspirerande för barnen. Vi har en bra balans mellan inom- och utomhusaktiviteter samtidigt som vi erbjuder en balans mellan strukturerad undervisning och fri lek. Vi uppmuntrar barnen att utveckla medkänsla, solidaritet och empati för andra samtidigt som vi ser till att varje barn får en känsla av välbefinnande och trygghet. Vi strävar efter att lägga grunden för ett livslångt lärande för våra barn och att stimulera deras lust att lära i takt med att deras intressen växer. Vi har skapat en vårdande inlärningsmiljö och barnen får chans att känna sig delaktiga, göra framsteg och övervinna svårigheter. Vi uppmuntrar dem att utveckla tillit och förtroende för andra samtidigt som vi främjar deras nyfikenhet, initiativförmåga och olika intressen. Vi arbetar självklart enligt den svenska läroplanen Lpfö18 och övriga styrdokument, som till exempel: likabehandlingsplan, barnkonventionen och Stockholm stads mål- och riktlinjer.

Profilinfo hämtad från Stockholms stad

Enkätfrågor (2025)

Jag upplever att förskolans ledning är tillgängliga vid behov4.8
100%
Jag upplever att förskolan medvetet främjar alla barns möjligheter att utvecklas på lika villkor oavsett kön4.8
100%
Jag upplever att mitt barn känner sig tryggt på förskolan4.8
100%
Jag upplever att personalen visar omsorg om mitt barn (exempelvis omvårdnad, omtanke och tillsyn)4.8
97%
Jag upplever att personalen bemöter mig på ett sätt som skapar förtroende och tillit4.8
100%
Jag är nöjd med mitt barns förskola4.7
94%
Jag får information om mitt barns utveckling och lärande4.7
97%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar förmåga till empati, tolerans och omtanke4.7
94%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar en positiv bild av sig själv4.7
94%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn dagligen deltar i fysiska aktiviteter4.7
90%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn visar ett intresse för hållbar utveckling (exempelvis klimat, miljö, återbruk, livsvillkor)4.6
90%
Jag upplever att mitt barn utvecklas och lär i förskolan4.6
87%
Jag upplever att mitt barn får det stöd som behövs i förskolan4.6
94%
Jag upplever att mitt barns språkliga förmåga utvecklas i förskolan (använder fler ord, ställer frågor och uttrycker tankar)4.5
90%
Jag är nöjd med informationen jag får om maten som serveras på förskolan4.4
90%

Kontakt

Flintbacken 4, 11842, Södermalm

Besök webbplats

Ställ en fråga till Förskolan The English Nursery

Undrar du över lediga platser, visningar eller verksamheten? Fråga direkt.

Förskolan svarar via Hitta Förskola. Du får svaret till din e-post.

Vanliga frågor om Förskolan The English Nursery

Vilket betyg har Förskolan The English Nursery?+

Förskolan The English Nursery har förskolebetyg B med 67 av 100 poäng, baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025. Betyget är en sammanvägning av vad vårdnadshavarna svarat om trygghet, pedagogisk verksamhet, bemötande och utveckling.

Hur många barn går på Förskolan The English Nursery?+

Förskolan The English Nursery har 30 inskrivna barn, vilket gör den till en mellanstor förskola i Stockholms mått. Det går 5.5 barn per årsarbetare.

Hur många legitimerade förskollärare har Förskolan The English Nursery?+

36 procent av personalen på Förskolan The English Nursery är legitimerade förskollärare. Snittet i Stockholms stad ligger runt 40 procent, så det här är ett av måtten som säger mest om den pedagogiska kvaliteten.

Vad tycker föräldrarna om Förskolan The English Nursery?+

Vårdnadshavarna ger Förskolan The English Nursery i snitt 4.7 av 5 i Stockholms stads föräldraenkät, baserat på 461 svar. På sidan ser du hur betyget fördelar sig på enskilda frågor om trygghet, utveckling och bemötande.

Är Förskolan The English Nursery kommunal eller fristående?+

Förskolan The English Nursery drivs i privat regi och har organisationsformen fristående. Ansökan till både kommunala och fristående förskolor i Stockholm görs via Stockholms stads e-tjänst.

Hur ansöker jag till Förskolan The English Nursery?+

Du ansöker via Stockholms stads e-tjänst med BankID och väljer Förskolan The English Nursery bland dina alternativ. Köplatsen räknas från ansökningsdatum, så ansök så tidigt som möjligt. Kontakta gärna förskolan direkt för att boka ett besök innan du söker.

Förskolor i Södermalm

Se alla

Ställ Förskolan The English Nursery mot närliggande förskolor sida vid sida