ok

Förskolan Giraffen Montessoriförskolan

Kungsholmen · Privat

E

Förskolan Giraffen Montessoriförskolan är en privat förskola i Kungsholmen, Stockholm med 26 inskrivna barn. Förskolan har betyg E (18 av 100) baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025, där vårdnadshavarna ger i snitt 4.7 av 5. 40 procent av personalen är legitimerade förskollärare.

E
18/100
Förskolebetyg

Parmmätargatan 7, 11224

Tillförlitlighet okändLiten förskolaSvarsfrekvens: saknas
Snittbetyg
4.7
av 5
Antal barn
26
Barn per anställd
5.0
Leg. lärare
40%

Verksamheten har sin hemvist i en vacker och ljus sekelskiftesvåning på Parmmätargatan. Förskolan har två förskollärare, två barnskötare samt en pedagog med annan utbildning. Två av pedagogerna har montessoriutbildning.

Dimensioner

Trygghet & Omsorg97% nöjda4.7
Lärande & Utveckling93% nöjda4.6
Helhetsnöjdhet100% nöjda4.5
Kommunikation100% nöjda5.0
Kost, Rörelse & Hälsa75% nöjda4.5

Inriktning och profil

Verksamheten bedrivs enligt Maria Montessoris tankar och idéer. Montessoripedagogiken bygger på barns nyfikenhet, deras upptäckarglädje och ivrighet att pröva nya saker. Vi arbetar med utgångspunkt från att lära barnen från konkret till abstrakt. Allt barnen arbetar med och lär finns väl dokumenterat och kan på så vis följas upp. Verksamheten bygger även på att barns intressen varierar med ålder och mognad. Under de olika intresseperioderna är barnen speciellt mottagna för olika slags kunskap. Det är utomordentligt väsentligt att ta tillvara på dessa perioder och barnets spontana lust till arbete. Genom att låta barnens intresse styra valen av arbete och aktiviteter får de arbeta i en stimulerande miljö. På detta sätt ges barnen möjlighet att utveckla sin förmåga till koncentration.

Inne- och utemiljö

Montessoriförskolan Giraffen grundades 1987 som ett föräldrakooperativ, ekonomisk förening. Verksamheten har sin hemvist i en vacker och ljus sekelskiftesvåning på Parmmätargatan.

Kost och måltider

På förskolan arbetar en kock som lagar god och näringsrik mat som tillagas från grunden. Det serveras fisk samt vegetarisk lunch minst en gång i veckan.

Mål och vision

Det övergripande målet är att varje barn skall känna sig sett. Montessoripedagogiken ska genomsyra allt arbete med barnen. Målet är att barnen ska: vistas i en trygg, harmonisk och stimulerande inomhusmiljö. känna gemenskap med lärarna oavsett väder, leka utomhus dagligen. arbeta med ett tema varje termin i sin åldersgrupp. göra teaterbesök, gå på konserter, biblioteksbesök, utflykter och så vidare. serveras god, näringsriktig mat varje dag.

Mer om oss

Förskolan har en styrelse bestående av föräldrar och rektor.

Profilinfo hämtad från Stockholms stad

Enkätfrågor (2025)

Jag upplever att förskolans ledning är tillgängliga vid behov5.0
100%
Jag upplever att personalen visar omsorg om mitt barn (exempelvis omvårdnad, omtanke och tillsyn)5.0
100%
Jag upplever att personalen bemöter mig på ett sätt som skapar förtroende och tillit5.0
100%
Jag upplever att mitt barn utvecklas och lär i förskolan4.8
100%
Jag upplever att förskolan medvetet främjar alla barns möjligheter att utvecklas på lika villkor oavsett kön4.8
100%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar förmåga till empati, tolerans och omtanke4.8
100%
Jag upplever att mitt barn känner sig tryggt på förskolan4.7
100%
Jag är nöjd med informationen jag får om maten som serveras på förskolan4.7
83%
Jag upplever att mitt barn får det stöd som behövs i förskolan4.7
100%
Jag upplever att mitt barns språkliga förmåga utvecklas i förskolan (använder fler ord, ställer frågor och uttrycker tankar)4.5
100%
Jag får information om mitt barns utveckling och lärande4.5
83%
Jag är nöjd med mitt barns förskola4.5
100%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn visar ett intresse för hållbar utveckling (exempelvis klimat, miljö, återbruk, livsvillkor)4.3
83%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar en positiv bild av sig själv4.3
83%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn dagligen deltar i fysiska aktiviteter4.3
67%

Kontakt

Parmmätargatan 7, 11224, Kungsholmen

Rektor: Catharina Tinnerstedt086503813forskolan.giraffen@telia.com

Ställ en fråga till Förskolan Giraffen Montessoriförskolan

Undrar du över lediga platser, visningar eller verksamheten? Fråga direkt.

Förskolan svarar via Hitta Förskola. Du får svaret till din e-post.

Vanliga frågor om Förskolan Giraffen Montessoriförskolan

Vilket betyg har Förskolan Giraffen Montessoriförskolan?+

Förskolan Giraffen Montessoriförskolan har förskolebetyg E med 18 av 100 poäng, baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025. Betyget är en sammanvägning av vad vårdnadshavarna svarat om trygghet, pedagogisk verksamhet, bemötande och utveckling.

Hur många barn går på Förskolan Giraffen Montessoriförskolan?+

Förskolan Giraffen Montessoriförskolan har 26 inskrivna barn, vilket gör den till en liten förskola i Stockholms mått. Det går 5.0 barn per årsarbetare.

Hur många legitimerade förskollärare har Förskolan Giraffen Montessoriförskolan?+

40 procent av personalen på Förskolan Giraffen Montessoriförskolan är legitimerade förskollärare. Snittet i Stockholms stad ligger runt 40 procent, så det här är ett av måtten som säger mest om den pedagogiska kvaliteten.

Vad tycker föräldrarna om Förskolan Giraffen Montessoriförskolan?+

Vårdnadshavarna ger Förskolan Giraffen Montessoriförskolan i snitt 4.7 av 5 i Stockholms stads föräldraenkät, baserat på 90 svar. På sidan ser du hur betyget fördelar sig på enskilda frågor om trygghet, utveckling och bemötande.

Är Förskolan Giraffen Montessoriförskolan kommunal eller fristående?+

Förskolan Giraffen Montessoriförskolan drivs i privat regi och har organisationsformen fristående. Ansökan till både kommunala och fristående förskolor i Stockholm görs via Stockholms stads e-tjänst.

Hur ansöker jag till Förskolan Giraffen Montessoriförskolan?+

Du ansöker via Stockholms stads e-tjänst med BankID och väljer Förskolan Giraffen Montessoriförskolan bland dina alternativ. Köplatsen räknas från ansökningsdatum, så ansök så tidigt som möjligt. Kontakta gärna förskolan direkt för att boka ett besök innan du söker.

Förskolor i Kungsholmen

Se alla

Ställ Förskolan Giraffen Montessoriförskolan mot närliggande förskolor sida vid sida