B

Förskolan Kista Playschool

Järva · Privat

B

Förskolan Kista Playschool är en privat förskola i Järva, Stockholm med 77 inskrivna barn. Förskolan har betyg B (75 av 100) baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025, där vårdnadshavarna ger i snitt 4.7 av 5. 100 procent av personalen är legitimerade förskollärare.

B
75/100
Förskolebetyg

Själlandsgatan 148, 16445

Tillförlitlighet okändStor förskolaSvarsfrekvens: saknas
Snittbetyg
4.7
av 5
Antal barn
77
Barn per anställd
4.8
Leg. lärare
100%
Uppåtgående trend Hög andel leg. lärare

Kista Playschool är en tvåspråkig (engelska-svenska) pedagogisk verksamhet som ligger nära tunnelbanan och naturen. Förskolan är privat regi med ett eget kösystem. Vi har två avdelningar för yngre barn, två för mellanåldrar och en 5-årsavdelning.

Dimensioner

Trygghet & Omsorg95% nöjda4.7
Lärande & Utveckling98% nöjda4.7
Helhetsnöjdhet100% nöjda4.8
Kommunikation98% nöjda4.8
Kost, Rörelse & Hälsa97% nöjda4.7

Inriktning och profil

Alla barn har rätt till en god pedagogisk verksamhet och utveckling är ett prioriterat utvecklingsområde för Kista Playschool. Vi arbetar med att utveckla ett gemensamt förhållningssätt och en pedagogisk grundsyn inspireras av Reggio Emilia. På Kista Playschool hålls de grundläggande demokratiska värderingarna och respekten för de mänskliga rättigheterna levande i arbetet med barnen och relationerna med föräldrarna. Vår vision: Att tillsammans med barnen skapa en tilltro till nutidens och framtidens möjligheter, det mångkulturella samhället och sin roll i det. Förskolans miljö är en plattform av öppenhet och respekt. Genom Trygghet, Empati, Allas lika värde, Livslångt lärande och lek och glädje strävar vi efter vårt mål.

Inne- och utemiljö

Vår innemiljö utmanar och inbjuder lek och lärande. Vi har en ljus och ljudisolerad lokal med ett nybyggt ventilationssystem. Vi formar förskolans miljö efter vårt pedagogiska arbete. Vi ser till att det är anpassad för alla barn. Lärandet sker i samspel med miljön, andra barn, pedagoger med mera. Vi ger barnen möjligheter att pröva, experimentera, forska, leka, möblera om och sätta i gång fantasin. Miljön omorganiserar vi efter barns behov tillsammans med barnen, ålder och barnens önskemål.

Kost och måltider

Matstunder är en del av det pedagogiska arbetet, vi har pedagogiska måltider. Vi serverar vällagad och näringsriktig mat för att skapa goda matvanor. För hållbara på sikt både för hälsa och miljö lagar två kökspersonal all mat från grunden. Ofta är råvarorna kravmärkta och ekologiska. Vi använder inte genmanipulerad varor. Vi gör våra matlistor efter föräldrarnas kultur och önskemål. Vi äter frukost, lunch, mellanmål och två gånger. Fruktstund under dagen.

Mål och vision

Kista Playschool vill erbjuda barnen och vuxna dialog, samtal och delaktighet. Förskolans miljö ska vara en del av mångkulturellt samhälle.Alla barn genom förskolans verksamhet ska utveckla sitt livslånga lärande. Vägen dit ska vara rolig, trygg och lärorik för alla barn som deltar. På Kista Playschool har vi en pedagogisk verksamhet där omsorg, fostran och lärande bildar en helhet. I samspel mellan barn och vuxna skapas förutsättningar för att utveckla färdigheter och intressen under förskoletiden. Vår verksamhetens styrdokument är: FN Barnkonvention Skollagen Diskriminerings lagen Förskolans Likabehandlingsplan Lpfö 98 rev.2016 Förskolans egen Verksamhetsplan Alla föräldrar inom förskolan har möjlighet till insyn och inflytande över sitt barns utveckling.

Särskilt stöd

Vi serverar kost efter föräldrarnas önskemål och barnens behov. Vid behov om särskild stöd anställer vi alltid en resurs.

Mer om oss

Vi profilerar oss med Språk. Engelska och svenska är levande språk i förskolan. Vi har två engelsktalande och två svensk talande pedagoger. Alla avdelningar har två svensk talande och en engelsktalande pedagoger; en legitimerad förskollärare och två barnskötare. Vi har hemspråk stöd efter behov. Vi firar svenska högtider och uppmärksammar samt firar högtiderna som barnen firar.

Profilinfo hämtad från Stockholms stad

Enkätfrågor (2025)

Jag upplever att personalen bemöter mig på ett sätt som skapar förtroende och tillit4.8
97%
Jag upplever att förskolans ledning är tillgängliga vid behov4.8
100%
Jag upplever att mitt barns språkliga förmåga utvecklas i förskolan (använder fler ord, ställer frågor och uttrycker tankar)4.8
100%
Jag är nöjd med mitt barns förskola4.8
100%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn dagligen deltar i fysiska aktiviteter4.7
100%
Jag är nöjd med informationen jag får om maten som serveras på förskolan4.7
93%
Jag upplever att mitt barn utvecklas och lär i förskolan4.7
100%
Jag upplever att personalen visar omsorg om mitt barn (exempelvis omvårdnad, omtanke och tillsyn)4.7
93%
Jag upplever att förskolan medvetet främjar alla barns möjligheter att utvecklas på lika villkor oavsett kön4.7
96%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar en positiv bild av sig själv4.7
93%
Jag upplever att mitt barn får det stöd som behövs i förskolan4.7
100%
Jag upplever att mitt barn känner sig tryggt på förskolan4.7
97%
Jag får information om mitt barns utveckling och lärande4.6
93%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar förmåga till empati, tolerans och omtanke4.6
97%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn visar ett intresse för hållbar utveckling (exempelvis klimat, miljö, återbruk, livsvillkor)4.6
96%

Kontakt

Själlandsgatan 148, 16445, Järva

Anordnare: Nagham Abdullateef0700480076nagam@hotmail.se
Rektor: Vahide Yilmaz0734347209vahidey@hotmail.com

Ställ en fråga till Förskolan Kista Playschool

Undrar du över lediga platser, visningar eller verksamheten? Fråga direkt.

Förskolan svarar via Hitta Förskola. Du får svaret till din e-post.

Vanliga frågor om Förskolan Kista Playschool

Vilket betyg har Förskolan Kista Playschool?+

Förskolan Kista Playschool har förskolebetyg B med 75 av 100 poäng, baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025. Betyget är en sammanvägning av vad vårdnadshavarna svarat om trygghet, pedagogisk verksamhet, bemötande och utveckling.

Hur många barn går på Förskolan Kista Playschool?+

Förskolan Kista Playschool har 77 inskrivna barn, vilket gör den till en stor förskola i Stockholms mått. Det går 4.8 barn per årsarbetare.

Hur många legitimerade förskollärare har Förskolan Kista Playschool?+

100 procent av personalen på Förskolan Kista Playschool är legitimerade förskollärare. Snittet i Stockholms stad ligger runt 40 procent, så det här är ett av måtten som säger mest om den pedagogiska kvaliteten.

Vad tycker föräldrarna om Förskolan Kista Playschool?+

Vårdnadshavarna ger Förskolan Kista Playschool i snitt 4.7 av 5 i Stockholms stads föräldraenkät, baserat på 428 svar. På sidan ser du hur betyget fördelar sig på enskilda frågor om trygghet, utveckling och bemötande.

Är Förskolan Kista Playschool kommunal eller fristående?+

Förskolan Kista Playschool drivs i privat regi och har organisationsformen fristående. Ansökan till både kommunala och fristående förskolor i Stockholm görs via Stockholms stads e-tjänst.

Hur ansöker jag till Förskolan Kista Playschool?+

Du ansöker via Stockholms stads e-tjänst med BankID och väljer Förskolan Kista Playschool bland dina alternativ. Köplatsen räknas från ansökningsdatum, så ansök så tidigt som möjligt. Kontakta gärna förskolan direkt för att boka ett besök innan du söker.

Förskolor i Järva

Se alla

Ställ Förskolan Kista Playschool mot närliggande förskolor sida vid sida