Pilfinkens gård

Förskolan Pilfinken

Kungsholmen · Kommunal

D

Förskolan Pilfinken är en kommunal förskola i Kungsholmen, Stockholm med 34 inskrivna barn. Förskolan har betyg D (46 av 100) baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025, där vårdnadshavarna ger i snitt 4.5 av 5. 38 procent av personalen är legitimerade förskollärare.

D
46/100
Förskolebetyg

Kristinebergsvägen 20, 11244

Tillförlitlighet okändMellanstor förskolaSvarsfrekvens: saknas
Snittbetyg
4.5
av 5
Antal barn
34
Barn per anställd
3.9
Leg. lärare
38%
Låg barn/personal-kvot

Välkommen till förskolan Pilfinken. Förskolan har tre avdelningar och ligger i ett lugnt bostadsområde med närhet till Rålambshovsparkens grönområde.

Dimensioner

Trygghet & Omsorg95% nöjda4.6
Lärande & Utveckling86% nöjda4.4
Helhetsnöjdhet97% nöjda4.6
Kommunikation95% nöjda4.6
Kost, Rörelse & Hälsa74% nöjda4.2

Inriktning och profil

Med ett utforskande förhållningssätt som utgångspunkt skapar barn och pedagoger en rolig, spännande och lärorik vardag tillsammans. Vi arbetar stationsinriktat med stor vikt vid de estetiska uttryckssätten så som måleri, teckning, dans, lera och drama. Barnens tankar och idéer tas tillvara då vi arbetar både i större och mindre grupper. Vi lägger stor vikt vid att alla barn ska bli sedda och lyssnade på. Kungsholmen kommunala förskolor har ett gemensamt projekt där vi fördjupar oss i roll och fantasilek som en viktig del av utbildningen.

Inne- och utemiljö

Vi har en inspirerande utemiljö som lockar till lek och rörelse. Barnen mötes dagligen i spännande aktiviteter och stationer. Vår innemiljö är tydlig, tillgänglig och inspirerar till lek och kreativitet.

Kost och måltider

Kungsholmens kommunala förskolor har en gemensam måltidsstrategi och meny. Kosten som serveras är näringsrik och hållbar med en stor andel ekologiska råvaror. På Pilfinken får vi catering från en närliggande förskola som lagar all mat från grunden.

Mål och vision

På Pilfinken, som är en av Kungsholmens kommunala förskolor, möts barnen av innehållsrika och spännande pedagogiska miljöer. Här arbetar engagerade och erfarna pedagoger. För oss i Stockholms stad är trygghet, kvalitet och ett inkluderande bemötande en självklarhet och vi som arbetar med barnen samverkar, för att möta ditt barns behov på bästa möjliga sätt. Kungsholmens kommunala förskolor tillhör Stockholms stad. Varje förskola är unik men vi delar samma pedagogiska bas i att vara nära barnen i en trygg miljö med lärande aktiviteter. Vi har haft förskoleverksamhet i över hundra år och har utvecklat förskolorna i takt med de behov som finns. Vi tar ett gemensamt ansvar för att kontinuerligt utveckla personalens kompetens och förskolornas miljöer.

Profilinfo hämtad från Stockholms stad

Enkätfrågor (2025)

Jag upplever att mitt barn utvecklas och lär i förskolan4.7
95%
Jag upplever att mitt barn känner sig tryggt på förskolan4.7
97%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn dagligen deltar i fysiska aktiviteter4.7
92%
Jag upplever att personalen bemöter mig på ett sätt som skapar förtroende och tillit4.6
95%
Jag upplever att förskolan medvetet främjar alla barns möjligheter att utvecklas på lika villkor oavsett kön4.6
91%
Jag är nöjd med mitt barns förskola4.6
97%
Jag upplever att personalen visar omsorg om mitt barn (exempelvis omvårdnad, omtanke och tillsyn)4.6
95%
Jag upplever att förskolans ledning är tillgängliga vid behov4.6
96%
Jag upplever att mitt barns språkliga förmåga utvecklas i förskolan (använder fler ord, ställer frågor och uttrycker tankar)4.5
87%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar förmåga till empati, tolerans och omtanke4.5
95%
Jag upplever att mitt barn får det stöd som behövs i förskolan4.4
90%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar en positiv bild av sig själv4.4
94%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn visar ett intresse för hållbar utveckling (exempelvis klimat, miljö, återbruk, livsvillkor)4.2
92%
Jag får information om mitt barns utveckling och lärande4.0
69%
Jag är nöjd med informationen jag får om maten som serveras på förskolan3.7
56%

Kontakt

Kristinebergsvägen 20, 11244, Kungsholmen

Biträdande rektor: Anna Frölin0850808846anna.frolin@edu.stockholm.se
Penseln0850808677
Paletten0850808310
Utforskaren0850808312

Ställ en fråga till Förskolan Pilfinken

Undrar du över lediga platser, visningar eller verksamheten? Fråga direkt.

Förskolan svarar via Hitta Förskola. Du får svaret till din e-post.

Vanliga frågor om Förskolan Pilfinken

Vilket betyg har Förskolan Pilfinken?+

Förskolan Pilfinken har förskolebetyg D med 46 av 100 poäng, baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025. Betyget är en sammanvägning av vad vårdnadshavarna svarat om trygghet, pedagogisk verksamhet, bemötande och utveckling.

Hur många barn går på Förskolan Pilfinken?+

Förskolan Pilfinken har 34 inskrivna barn, vilket gör den till en mellanstor förskola i Stockholms mått. Det går 3.9 barn per årsarbetare.

Hur många legitimerade förskollärare har Förskolan Pilfinken?+

38 procent av personalen på Förskolan Pilfinken är legitimerade förskollärare. Snittet i Stockholms stad ligger runt 40 procent, så det här är ett av måtten som säger mest om den pedagogiska kvaliteten.

Vad tycker föräldrarna om Förskolan Pilfinken?+

Vårdnadshavarna ger Förskolan Pilfinken i snitt 4.5 av 5 i Stockholms stads föräldraenkät, baserat på 548 svar. På sidan ser du hur betyget fördelar sig på enskilda frågor om trygghet, utveckling och bemötande.

Är Förskolan Pilfinken kommunal eller fristående?+

Förskolan Pilfinken drivs i kommunal regi och har organisationsformen kommunal. Ansökan till både kommunala och fristående förskolor i Stockholm görs via Stockholms stads e-tjänst.

Hur ansöker jag till Förskolan Pilfinken?+

Du ansöker via Stockholms stads e-tjänst med BankID och väljer Förskolan Pilfinken bland dina alternativ. Köplatsen räknas från ansökningsdatum, så ansök så tidigt som möjligt. Kontakta gärna förskolan direkt för att boka ett besök innan du söker.

Förskolor i Kungsholmen

Se alla

Ställ Förskolan Pilfinken mot närliggande förskolor sida vid sida