Gård med lekhus, sandlåda, klätterställning med mera samt hus i bakgrunden.

Förskolan Hagelstavägen 22

Bromma · Kommunal

E

Förskolan Hagelstavägen 22 är en kommunal förskola i Bromma, Stockholm med 105 inskrivna barn. Förskolan har betyg E (20 av 100) baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025, där vårdnadshavarna ger i snitt 4.4 av 5. 33 procent av personalen är legitimerade förskollärare.

E
20/100
Förskolebetyg

Hagelstavägen 24, 16866

Tillförlitlighet okändStor förskolaSvarsfrekvens: saknas
Snittbetyg
4.4
av 5
Antal barn
105
Barn per anställd
6.0
Leg. lärare
33%
! Stora svängningar Uppåtgående trend

Förskolan Hagelstavägen 24 har sex avdelningar i två plan och ligger centralt i Mariehäll. Förskolan har en stor fin gård som inbjuder till lek.

Dimensioner

Trygghet & Omsorg92% nöjda4.6
Lärande & Utveckling80% nöjda4.3
Helhetsnöjdhet86% nöjda4.4
Kommunikation75% nöjda4.2
Kost, Rörelse & Hälsa83% nöjda4.4

Inriktning och profil

Barnens intressen och tankar ligger till grund för vår planering och leken får ta stor plats. Vi arbetar projektinriktat där barnens inflytande är viktig för projektens innehåll. Vi har också ett bra samarbete mellan avdelningarna och en likvärdig pedagogisk planering. Vi lägger stor vikt vid barns språkutveckling och sociala förmågor. Vi ser varje barn och uppmuntrar deras nyfikenhet och stöttar deras utveckling genom lek, kreativitet och samarbete. På förskolan skapar vi en stark gemenskap där alla känner sig sedda och hörda. Vi arbetar aktivt för att skapa goda relationer mellan pedagoger, barn och vårdnadshavare där trygghet och glädje är grundpelare. Barnens utveckling och lärande följs upp och dokumenteras och i vår gemensamma lärplattform Infomentor. Där kan du som vårdnadshavare följa planering och dokumentation. Kultur Kultur i förskolan ska vara för, med och av barnen. På förskolan får barnen upptäcka, uppleva och skapa olika sorters kulturuttryck som bild, form, drama, rörelse, sång, musik och dans. Förskolan ska ge barnen möjlighet att ta del av professionell kultur på olika sätt genom att åka på föreställningar, bjuda in kulturutövare till förskolan eller uppleva kultur i närmiljön. Förskolan har också samarbeten med Kulturskolan och biblioteken i Bromma.

Inne- och utemiljö

Den pedagogiska miljön utformas och förändras utifrån barnens intressen och utvecklingsnivå och det pedagogiska materialet finns tillgängligt utifrån barngruppens förutsättningar och vi arbetar ständigt med att förändra både inne- och utemiljöerna. Förskolan har en stor gård med mycket yta att leka och lära på för alla åldrar, med bland annat sandlåda, klätterställning och träd. Gården har olika stationer, lekmaterial och odlingslådor. Vi gör regelbundet utflykter till närliggande parker.

Kost och måltider

I vårt kök lagas all mat från grunden av vår kock. Vi lägger stor vikt vid att välja klimatsmarta och hälsosamma råvaror. Många av ingredienserna är från svenska producenter, och vi försöker alltid använda råvaror i säsong. Vi äter tillsammans med barnen och uppmuntrar dem att ställa frågor och dela med sig av sina idéer kring mat. När vi pratar lär sig barnen om råvaror och förstår hur maten påverkar deras kroppar. Vi utgår från stadens matstrategi. Mat och måltider

Mål och vision

Vår pedagogiska verksamhet bygger på det omsorgsfulla lärandet där barnen i en trygg och stimulerande ute och innemiljö utmanas och inbjuds till ett lustfyllt lärande, samt lockas till lek och aktiviteter. Barnens utveckling sker utifrån deras behov erfarenheter och intressen. Vi tar tillvara barnens vetgirighet, vilja och lust att lära samt stärker barnens tillit till den egna förmågan. Barnen får med sig ett medvetet kritiskt tänkande och växer till självständiga individer med styrka att stå upp för de demokratiska värderingar som råder på våra förskolor och i vårt samhälle.

Särskilt stöd

Alla barn har rätt att utvecklas och må bra. I Bromma har alla kommunala förskolor specialpedagoger i sina områden. Specialpedagogerna besöker förskolorna och ger stöd och handledning till pedagogerna. Vi anpassar utbildningen och utvecklar arbetet i samarbete med vårdnadshavare för de barn som behöver särskilt stöd.

Mer om oss

Brommas kommunala förskolor arbetar för att minska kemikalier i förskolan. Du kan läsa mer om det på stadens webbplats. Minska skadliga kemikalier i förskolan och skolan Visning av förskolan vårterminen 2026 Välkommen på visning klockan 09.15 följande datum: 15 april 20 maj. Kontakta förskolan för anmälan till visning.

Profilinfo hämtad från Stockholms stad

Enkätfrågor (2025)

Jag upplever att personalen visar omsorg om mitt barn (exempelvis omvårdnad, omtanke och tillsyn)4.7
95%
Jag upplever att mitt barn känner sig tryggt på förskolan4.7
100%
Jag upplever att förskolan medvetet främjar alla barns möjligheter att utvecklas på lika villkor oavsett kön4.6
89%
Jag är nöjd med informationen jag får om maten som serveras på förskolan4.5
86%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar förmåga till empati, tolerans och omtanke4.5
84%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar en positiv bild av sig själv4.5
90%
Jag upplever att mitt barn får det stöd som behövs i förskolan4.4
95%
Jag upplever att mitt barn utvecklas och lär i förskolan4.4
86%
Jag upplever att mitt barns språkliga förmåga utvecklas i förskolan (använder fler ord, ställer frågor och uttrycker tankar)4.4
80%
Jag är nöjd med mitt barns förskola4.4
86%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn dagligen deltar i fysiska aktiviteter4.3
81%
Jag upplever att personalen bemöter mig på ett sätt som skapar förtroende och tillit4.2
76%
Jag upplever att förskolans ledning är tillgängliga vid behov4.1
73%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn visar ett intresse för hållbar utveckling (exempelvis klimat, miljö, återbruk, livsvillkor)4.1
74%
Jag får information om mitt barns utveckling och lärande3.9
67%

Kontakt

Hagelstavägen 24, 16866, Bromma

Förskolan: Hagelstavägen 240850806566forskola.omrade1@edu.stockholm.se
Biträdande rektor: Fatima Jawad0850807033

Ställ en fråga till Förskolan Hagelstavägen 22

Undrar du över lediga platser, visningar eller verksamheten? Fråga direkt.

Förskolan svarar via Hitta Förskola. Du får svaret till din e-post.

Vanliga frågor om Förskolan Hagelstavägen 22

Vilket betyg har Förskolan Hagelstavägen 22?+

Förskolan Hagelstavägen 22 har förskolebetyg E med 20 av 100 poäng, baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025. Betyget är en sammanvägning av vad vårdnadshavarna svarat om trygghet, pedagogisk verksamhet, bemötande och utveckling.

Hur många barn går på Förskolan Hagelstavägen 22?+

Förskolan Hagelstavägen 22 har 105 inskrivna barn, vilket gör den till en stor förskola i Stockholms mått. Det går 6.0 barn per årsarbetare.

Hur många legitimerade förskollärare har Förskolan Hagelstavägen 22?+

33 procent av personalen på Förskolan Hagelstavägen 22 är legitimerade förskollärare. Snittet i Stockholms stad ligger runt 40 procent, så det här är ett av måtten som säger mest om den pedagogiska kvaliteten.

Vad tycker föräldrarna om Förskolan Hagelstavägen 22?+

Vårdnadshavarna ger Förskolan Hagelstavägen 22 i snitt 4.4 av 5 i Stockholms stads föräldraenkät, baserat på 301 svar. På sidan ser du hur betyget fördelar sig på enskilda frågor om trygghet, utveckling och bemötande.

Är Förskolan Hagelstavägen 22 kommunal eller fristående?+

Förskolan Hagelstavägen 22 drivs i kommunal regi och har organisationsformen kommunal. Ansökan till både kommunala och fristående förskolor i Stockholm görs via Stockholms stads e-tjänst.

Hur ansöker jag till Förskolan Hagelstavägen 22?+

Du ansöker via Stockholms stads e-tjänst med BankID och väljer Förskolan Hagelstavägen 22 bland dina alternativ. Köplatsen räknas från ansökningsdatum, så ansök så tidigt som möjligt. Kontakta gärna förskolan direkt för att boka ett besök innan du söker.

Förskolor i Bromma

Se alla

Ställ Förskolan Hagelstavägen 22 mot närliggande förskolor sida vid sida