Lummig gård med träd, lekredskap och gräsmatta framför ett vitt enplanshus i trä.

Förskolan Gröna Katten

Hässelby-Vällingby · Kommunal

E

Förskolan Gröna Katten är en kommunal förskola i Hässelby-Vällingby, Stockholm med 34 inskrivna barn. Förskolan har betyg E (19 av 100) baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025, där vårdnadshavarna ger i snitt 4.3 av 5. 50 procent av personalen är legitimerade förskollärare.

E
19/100
Förskolebetyg

Enspännargatan 1, 16557

Tillförlitlighet okändMellanstor förskolaSvarsfrekvens: saknas
Snittbetyg
4.3
av 5
Antal barn
34
Barn per anställd
4.2
Leg. lärare
50%
Hög andel leg. lärare

Välkommen till oss på Förskolan Gröna katten! En liten förskola med två avdelningar. Vi har en fin gård och nära till parker och skog som vi ofta besöker. Gröna katten ingår i Hässelbygårds förskolors enhet.

Dimensioner

Trygghet & Omsorg90% nöjda4.4
Lärande & Utveckling86% nöjda4.2
Helhetsnöjdhet83% nöjda4.3
Kommunikation91% nöjda4.4
Kost, Rörelse & Hälsa83% nöjda4.3

Inriktning och profil

På förskolan finns två avdelningar, Pelle och Findus som tar emot barn i åldern 1–5 år. Hos oss får ditt barn skapa i olika material, sjunga, dansa, leka och vara i naturen. Vi utgår från barnens intresse och idéer i de olika teman vi arbetar med samt dokumenterar det gemensamma arbetet. Båda avdelningarna arbetar med "Före Bornholmsmodellen" som är ett språkutvecklande arbetssätt inför att lära sig läsa och skriva. Barnen erbjuds också möjligheter till naturvetenskapligt utforskande genom arbetssättet med NTA (Naturvetenskap och teknik). Det innebär att experimentera och ställa hypoteser utifrån teman som ljus, ljud, vatten och luft. Vi vill också erbjuda barnen professionella kulturupplevelser som till exempel teater och museibesök men även möjligheter till att själva skapa kultur genom sång, rim och ramsor, dans och så vidare. Vi arbetar för ett gott samarbete med föräldrar, där vi tror att ömsesidig respekt och förståelse för varandra är grunden för det goda samarbetet. Vi kommer att bjuda in till olika sammankomster såsom föräldramöten, öppet hus, firande av traditioner och utvecklingssamtal där vi har trevligt ihop och/eller utbyter tankar, upplevelser och information.

Inne- och utemiljö

Förskolans innemiljö erbjuder mötesplatser för lek och lärande, skapande verksamhet, bygg- och konstruktion, högläsning/berättande och vila. Utemiljön ska ses som ett av verksamhetens pedagogiska rum och används till lek, rörelse, odling och experiment. Barnen erbjuds att vara delaktiga i utformning av miljöer och rum samt kring val av material.

Kost och måltider

I förskolans kök arbetar en kock som ansvarar för kosten enligt livsmedelverkets rekommendationer. En stor del av maten lagas från grunden och målet är att uppnå 40 procent ekologiska livsmedel. En näringsrik och god mat är grunden för att utvecklas och lära. För att minska matsvinnet utsorteras matavfallet till biogas. Förskolan är Grön flagg-certifierad och har arbetat med teman som kretslopp och livsstil och hälsa.

Mål och vision

Vår vision: "Tillsammans lär vi för livet och skapar glada minnen!" Barnen erbjuds meningsfulla sammanhang där det är roligt, tryggt och lärorikt att vara. Barnens rätt till delaktighet och inflytande är utgångspunkten och barnen ges förutsättningar och möjligheter att förstå sin omvärld. Vi vill ge barnen en lustfylld och lärorik tid med människans lika värde i fokus. När ett barn lämnar oss för att börja skolan ska barnet ha fått livsviktig kunskap från vår utbildning för att på bästa sätt kunna tillgodogöra sig nästa utbildningssteg. Vi vill att barnet ska minnas sin barndom hos oss med glädje.

Profilinfo hämtad från Stockholms stad

Enkätfrågor (2025)

Jag upplever att förskolan medvetet främjar alla barns möjligheter att utvecklas på lika villkor oavsett kön4.5
91%
Jag upplever att mitt barn känner sig tryggt på förskolan4.5
91%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar förmåga till empati, tolerans och omtanke4.5
91%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn dagligen deltar i fysiska aktiviteter4.5
87%
Jag upplever att personalen bemöter mig på ett sätt som skapar förtroende och tillit4.4
87%
Jag upplever att förskolans ledning är tillgängliga vid behov4.4
95%
Jag får information om mitt barns utveckling och lärande4.4
87%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar en positiv bild av sig själv4.4
86%
Jag upplever att mitt barn utvecklas och lär i förskolan4.3
91%
Jag är nöjd med mitt barns förskola4.3
83%
Jag upplever att personalen visar omsorg om mitt barn (exempelvis omvårdnad, omtanke och tillsyn)4.3
91%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn visar ett intresse för hållbar utveckling (exempelvis klimat, miljö, återbruk, livsvillkor)4.2
86%
Jag är nöjd med informationen jag får om maten som serveras på förskolan4.2
78%
Jag upplever att mitt barn får det stöd som behövs i förskolan4.1
86%
Jag upplever att mitt barns språkliga förmåga utvecklas i förskolan (använder fler ord, ställer frågor och uttrycker tankar)4.0
82%

Kontakt

Enspännargatan 1, 16557, Hässelby-Vällingby

Avdelning Pelle0761204956
Avdelning Findus0761204957
Biträdande rektor: Helena Hedberg0850804273helena.hedberg@edu.stockholm.se

Ställ en fråga till Förskolan Gröna Katten

Undrar du över lediga platser, visningar eller verksamheten? Fråga direkt.

Förskolan svarar via Hitta Förskola. Du får svaret till din e-post.

Vanliga frågor om Förskolan Gröna Katten

Vilket betyg har Förskolan Gröna Katten?+

Förskolan Gröna Katten har förskolebetyg E med 19 av 100 poäng, baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025. Betyget är en sammanvägning av vad vårdnadshavarna svarat om trygghet, pedagogisk verksamhet, bemötande och utveckling.

Hur många barn går på Förskolan Gröna Katten?+

Förskolan Gröna Katten har 34 inskrivna barn, vilket gör den till en mellanstor förskola i Stockholms mått. Det går 4.2 barn per årsarbetare.

Hur många legitimerade förskollärare har Förskolan Gröna Katten?+

50 procent av personalen på Förskolan Gröna Katten är legitimerade förskollärare. Snittet i Stockholms stad ligger runt 40 procent, så det här är ett av måtten som säger mest om den pedagogiska kvaliteten.

Vad tycker föräldrarna om Förskolan Gröna Katten?+

Vårdnadshavarna ger Förskolan Gröna Katten i snitt 4.3 av 5 i Stockholms stads föräldraenkät, baserat på 334 svar. På sidan ser du hur betyget fördelar sig på enskilda frågor om trygghet, utveckling och bemötande.

Är Förskolan Gröna Katten kommunal eller fristående?+

Förskolan Gröna Katten drivs i kommunal regi och har organisationsformen kommunal. Ansökan till både kommunala och fristående förskolor i Stockholm görs via Stockholms stads e-tjänst.

Hur ansöker jag till Förskolan Gröna Katten?+

Du ansöker via Stockholms stads e-tjänst med BankID och väljer Förskolan Gröna Katten bland dina alternativ. Köplatsen räknas från ansökningsdatum, så ansök så tidigt som möjligt. Kontakta gärna förskolan direkt för att boka ett besök innan du söker.

Förskolor i Hässelby-Vällingby

Se alla

Ställ Förskolan Gröna Katten mot närliggande förskolor sida vid sida