Foto av Förskolan Roten Föräldrakooperativet

Förskolan Roten Föräldrakooperativet

Norra innerstaden · Privat

A

Förskolan Roten Föräldrakooperativet är en privat förskola i Norra innerstaden, Stockholm med 24 inskrivna barn. Förskolan har betyg A (84 av 100) baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025, där vårdnadshavarna ger i snitt 4.9 av 5. 40 procent av personalen är legitimerade förskollärare.

A
84/100
Förskolebetyg

Surbrunnsgatan 40, 11348

Tillförlitlighet okändLiten förskolaSvarsfrekvens: saknas
Snittbetyg
4.9
av 5
Antal barn
24
Barn per anställd
4.8
Leg. lärare
40%
Uppåtgående trend

Roten är ett föräldrakooperativ med barnet i fokus. Vår vision är "Jag vill, jag kan, jag gör". Vi erbjuder barnen en miljö som ger inspiration, nyfikenhet och lust att vilja våga utmana sig själva. Vi har egen kock som lagar god och näringsrik kost.

Dimensioner

Trygghet & Omsorg100% nöjda5.0
Lärande & Utveckling100% nöjda4.9
Helhetsnöjdhet100% nöjda4.9
Kommunikation100% nöjda5.0
Kost, Rörelse & Hälsa97% nöjda4.9

Inriktning och profil

Förskolan Roten arbetar utifrån en traditionell förskolepedagogik med inspiration av Reggio Emilia där våra nationella styrdokument såsom bland annat Lpfö98 samt Skollagen står som grund. Vår verksamhet genomsyras av barnens skapande i form av projektarbeten som utgår ifrån barnens intressen och kan därför ta olika vägar under processens gång. Barnens medinflytande över sin tillvaro och sina göranden på förskolan vill vi ge ett stort utrymme för. Vi vill främja det sociala samspelet genom att jobba med små grupper i blandade åldrar såväl som i åldersindelat, och även i den stora gruppen. Barnen ska få möjlighet att mötas i olika konstellationer och i olika aktiviteter, samt att uppmuntras till att hjälpa varandra i olika situationer. Vi ska vara bra förebilder och vårt förhållningssätt gentemot barn och vårdnadshavare ska präglas av respekt och omtanke. Alla ska känna sig sedda i tillvaron på förskolan och vara trygga i den. Vi tycker att det är viktigt med motion, rörelse och kreativitet. Barnen är ute varje dag om vädret tillåter, både för- och eftermiddag. Vi går på utflykt på tisdagar och har rörelseaktiviteter varje vecka. Förskolan har som mål att erbjuda ett eller flera kulturella besök under terminens gång.

Inne- och utemiljö

Vi har en stor och härlig privat innergård med bland annat rutschkana, sandlåda och klätterställning. På gården kan barnen även cykla och leka lekar. Våra lokaler är uppdelade på två olika sidor i huset. Den ena delen inrymmer tambur, barntoalett, konstruktionshörna, ateljé, lekrum och personalrum. Den andra delen har kök, kontor, skapanderum och matrum. Roten har också en egen kolonilott vid Stora Skuggan, där barnen bland annat får möjlighet att plantera och utforska från ”jord till bord”.

Kost och måltider

Maten är en viktig del i vår verksamhet. Vi har egen kock som lagar god, varierad och näringsrik kost från grunden med miljömedvetenhet som en grundpelare i matlagningen. Givetvis tar menyn hänsyn till allergier, religion samt innehåller ekologiska råvaror i den mån det går. Till varje måltid serveras vatten/mjölk och diverse grönsaker. När tillfälle ges bjuds det på egenodlade rotfrukter, grönsaker och frukt från vår kolonilott.

Mål och vision

Vår vision är "Jag vill, jag kan, jag gör". Vi vill ge barnen förutsättningar och verktyg att utifrån sin egen förmåga ta sig an olika göranden. Ett barn som får möjligheten att lyckas utifrån sin egen förmåga stärker sin självkänsla och sitt självförtroende och växer med detta. Läroplanens mål, skollagen och barnkonventionen är utgångspunkten till allt vårt arbete med både barn och hemmet. Pedagogerna arbetar med pedagogisk dokumentation som verktyg för att få tag i varje barns läroprocess. Vi erbjuder även barnen möjlighet till att reflektera under terminen för att arbeta så mycket som möjligt med barns lust att lära. Vi utvärderar tillsammans med barnen för att se hur vi ska gå vidare och utveckla verksamheten. Vi använder oss av Tyra appen som är ett verktyg som hjälper oss i vårt arbete med pedagogisk dokumentation det vill säga uppföljning, utvärdering och utveckling i vår förskola. Med Tyra-appen kan våra pedagoger enkelt dela dokumentation som bilder och förklarande texter till vårdnadshavare. Varje termin och läsår har vi även ett fokusområde där pedagoger har ett specifikt perspektiv som vi arbetar extra mycket kring. Detta kan vara till exempel språkutveckling, kroppslig integritet eller andra kulturer. Om ni väljer Förskolan Roten kommer vi att göra allt för att ni ska trivas och kunna se tillbaka på en rolig, trygg och utvecklande förskoletid för er och ert barn.

Profilinfo hämtad från Stockholms stad

Enkätfrågor (2025)

Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar förmåga till empati, tolerans och omtanke5.0
100%
Jag upplever att förskolans ledning är tillgängliga vid behov5.0
100%
Jag upplever att personalen bemöter mig på ett sätt som skapar förtroende och tillit5.0
100%
Jag upplever att mitt barn utvecklas och lär i förskolan4.9
100%
Jag upplever att mitt barn får det stöd som behövs i förskolan4.9
100%
Jag upplever att mitt barn känner sig tryggt på förskolan4.9
100%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn utvecklar en positiv bild av sig själv4.9
100%
Jag upplever att personalen visar omsorg om mitt barn (exempelvis omvårdnad, omtanke och tillsyn)4.9
100%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn dagligen deltar i fysiska aktiviteter4.9
100%
Jag får information om mitt barns utveckling och lärande4.9
100%
Jag upplever att förskolan medvetet främjar alla barns möjligheter att utvecklas på lika villkor oavsett kön4.9
100%
Jag upplever att mitt barns språkliga förmåga utvecklas i förskolan (använder fler ord, ställer frågor och uttrycker tankar)4.9
100%
Jag är nöjd med informationen jag får om maten som serveras på förskolan4.9
94%
Jag är nöjd med mitt barns förskola4.9
100%
Jag upplever att förskolan bidrar till att mitt barn visar ett intresse för hållbar utveckling (exempelvis klimat, miljö, återbruk, livsvillkor)4.8
100%

Kontakt

Surbrunnsgatan 40, 11348, Norra innerstaden

Rektor: Isabelle Norman0738755287hejroten@gmail.com

Ställ en fråga till Förskolan Roten Föräldrakooperativet

Undrar du över lediga platser, visningar eller verksamheten? Fråga direkt.

Förskolan svarar via Hitta Förskola. Du får svaret till din e-post.

Vanliga frågor om Förskolan Roten Föräldrakooperativet

Vilket betyg har Förskolan Roten Föräldrakooperativet?+

Förskolan Roten Föräldrakooperativet har förskolebetyg A med 84 av 100 poäng, baserat på Stockholms stads föräldraenkät 2025. Betyget är en sammanvägning av vad vårdnadshavarna svarat om trygghet, pedagogisk verksamhet, bemötande och utveckling.

Hur många barn går på Förskolan Roten Föräldrakooperativet?+

Förskolan Roten Föräldrakooperativet har 24 inskrivna barn, vilket gör den till en liten förskola i Stockholms mått. Det går 4.8 barn per årsarbetare.

Hur många legitimerade förskollärare har Förskolan Roten Föräldrakooperativet?+

40 procent av personalen på Förskolan Roten Föräldrakooperativet är legitimerade förskollärare. Snittet i Stockholms stad ligger runt 40 procent, så det här är ett av måtten som säger mest om den pedagogiska kvaliteten.

Vad tycker föräldrarna om Förskolan Roten Föräldrakooperativet?+

Vårdnadshavarna ger Förskolan Roten Föräldrakooperativet i snitt 4.9 av 5 i Stockholms stads föräldraenkät, baserat på 255 svar. På sidan ser du hur betyget fördelar sig på enskilda frågor om trygghet, utveckling och bemötande.

Är Förskolan Roten Föräldrakooperativet kommunal eller fristående?+

Förskolan Roten Föräldrakooperativet drivs i privat regi och har organisationsformen fristående (föräldrakooperativ). Ansökan till både kommunala och fristående förskolor i Stockholm görs via Stockholms stads e-tjänst.

Hur ansöker jag till Förskolan Roten Föräldrakooperativet?+

Du ansöker via Stockholms stads e-tjänst med BankID och väljer Förskolan Roten Föräldrakooperativet bland dina alternativ. Köplatsen räknas från ansökningsdatum, så ansök så tidigt som möjligt. Kontakta gärna förskolan direkt för att boka ett besök innan du söker.

Förskolor i Norra innerstaden

Se alla

Ställ Förskolan Roten Föräldrakooperativet mot närliggande förskolor sida vid sida